Úvod Krevní tlak

Krevní tlak

Co je krevní tlak a jak se dá změřit?

Krevní tlak je tlak, který je vyvíjen na stěny cév při transportu krve oběhovým systémem. Jeho rychlost je měřena speciálním přístrojem tzv. tlakoměrem. Hodnota se měří v mm rtuťového sloupce na tlakoměru (torrech). Jde o tlak krve ve velkých tepnách, arteriích, od toho je odvozen i méně známý název arteriální tlak krve. Při měření hodnoty krevního tlaku se manžetou tlakoměru pomocí pumpičky zaškrtí průchod krve do tepny na paži. Poté se pozvolným upouštěním vzduchu a uvolňováním paže za pomoci stetoskopu přiloženého v loketní jamce sleduje poslechem a pohledem postup výše rtuťového sloupce na přístroji. Sleduje se systolický a diastolický krevní tlak. První (systolický) je fází vypuzování okysličené krve ze srdce a druhý (diastolický) je fází plnění srdeční komory neokysličenou krví. Z uvedeného vyplývá, že srdce funguje jako pumpa, která řídí transport krve v oběhovém systému. Krev je pro celý organismus a všechny vnitřní orgány životně důležitá, především rozváděním kyslíku.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - INFO .

Hodnota normálního krevního tlaku

Hodnota normálního krevního tlaku je v produktivním věku 120/80 torr. Zatím co u dětí a mladistvých může být normální hodnota trochu nižší, s přibývajícím věkem naopak stoupá. Každopádně se jedná o malé výkyvy od uvedené hodnoty. Normální krevní tlak zajišťuje správný transport krve, kyslíku a živin v organismu, což pomáhá zajišťovat optimální funkci všech orgánů a celého těla. Jsou-li cévy zdravé a čisté (nezúžené), většinou normálnímu krevnímu tlaku nestojí nic v cestě.

Hypotenze

Pokud hodnota krevního tlaku klesne pod 110/65 torr, hovoří se o nízkém tlaku krve v cévách. Je to stav nepříjemný, ale přímo neohrožující život jedince. Projevuje se častou únavou, pocity vyčerpání, točením a bolestí hlavy. Takto postiženému se mohou dělat mžitky před očima, někdy dochází až k závrati a omdlévání. Vnějším projevem je bledost, kruhy pod očima, studené končetiny, známky únavy či apatie. Společenskou komplikací může být i snížená práceschopnost a pomalost reakcí. Nižším krevním tlakem trpí víc mladí lidé, zvláště subtilní postavy. Statisticky je zaznamenán výskyt hypotenze častěji u žen.

Co se dá dělat s nízkým tlakem?

  • Pokud je člověku zjištěn nízký tlak, doporučuje se změna životního stylu, s důrazem na pohyb a relaxaci.
  • Při akutním projevu hypotenze (točení hlavy, pocity na omdlení) je lépe si lehnout či sednout a zvednutím dolních končetin urychlit transport krve v cévách. Taktéž pomáhá káva, nebo malé množství alkoholu, které poněkud roztahuje cévy.
  • Způsob stravování by u lidí trpících nízkým krevním tlakem měl být upraven na menší, ale časté porce. Při přejedení dochází k náhlému odkrvení mozku a projevy hypotenze se mohou prohloubit. Strava by měla být pestrá a dostatečně slaná.
  • Kouření by se mělo zcela vynechat.
  • Důležitým návykem pro člověka trpícího hypotenzí je opatrné vstávání a změna polohy těla vůbec. Tady nejčastěji dochází k závratím a následným úrazům. Proto je třeba tomu předcházet.
  • Nízký tlak se většinou neléčí medikamenty, mohou jej však pozitivně ovlivnit některé doplňky stravy, které tlak krve vyrovnávají.

Hypertenze

Stoupne-li hodnota krevního tlaku nad 140/90 torr, jedná se o vysoký krevní tlak. Je to dosti závažná zdravotní komplikace a je nutné další vyšetření lékaře. Ten diagnostikuje, zda jde o hypertenzi primární či sekundární, a podle toho stanoví potřebnou léčbu. U primární hypertenze, se včasnou úpravou životního stylu a léčbou, dá předejít vážným zdravotním onemocněním srdce, ledvin a mozku. Při sekundární hypertenzi, se léčba směřuje na onemocnění, které vyvolalo v organismu zvýšený tlak krve. K hypertenzi mohou být geneticky dané předpoklady, většinou jde však o kombinaci několika příčin, které se podílí na vzniku vysokého tlaku. Jde o civilizační chorobu a často je způsobena přílišným tlakem vnějších vlivů, neřešenými problémy, nakupenou agresí a dlouhodobým stresem.

Jak se hypertenze projevuje?

Člověk trpící hypertenzí má časté bolesti hlavy na čele a v týlní oblasti, potí se v obličeji, je unavený, buší mu srdce, někdy se dostaví i krátká arytmie. Může cítit návaly tlaku ve spáncích nebo v krční jamce. Nezřídka se u něj střídají nálady a je podrážděný. Končetiny jsou teplé, až horké. Může mít závratě a potíže s dýcháním. Neléčená hypertenze často končí infarktem, nebo mozkovou mrtvicí.

Dá se hypertenzi předcházet nebo ji zmírnit?

Pro nemocné hypertenzí platí několik omezení, které je v zájmu zdraví potřeba dodržovat.

  • Nekouřit, alkohol pít v omezeném množství
  • Upravit jídelníček, málo solit, vyhýbat se potravinám obsahujícím konzervační soli (uzeniny, polotovary, nakládaná zelenina, sáčkové polévky a některé kořenící směsy)
  • Nekonzumovat tučná jídla (maso, zvláště červené, smetanové sýry a mléčné výrobky apod.)
  • Omezit potraviny zvyšující cholesterol (vejce, některé oleje či margaríny)
  • Nepřejídat se a nedávat příčiny k tloustnutí (obezita je nezdravá)

Na druhé straně je pár věcí, které by měl do svého životního stylu zařadit

  • Více pohybu, odpočinku a relaxace (střídat aktivity s uvolněním)
  • Konzumovat více zeleniny, ryb, používat za studena lisované kvalitní oleje a tuky
  • Naučit se uvolňovat vzrůstající agresi, pocity tlaku a stresu
  • Problémy řešit včas, v klidu a konstruktivně
  • Osvojit si asertivní způsob jednání s lidmi
  • Dbát na plnění vlastních potřeb a přání

Úprava životního stylu je dobrá v mnoha ohledech jako prevence různých onemocnění i podpůrná léčba.

Kolísavý krevní tlak

Obecně se má kolísavý krevní tlak za ještě horší, než je vysoký tlak. Cévy jsou vystaveny silným změnám a nárazům. Mohou se tak snadněji z cévní stěny odloučit krevní sraženiny a způsobit trombózu nebo embolii. Je to velmi nebezpečné, proto člověk trpící kolísavým krevním tlakem by měl pravidelně navštěvovat odborné lékaře a dbát všech jejich rad, užívat léky a dodržovat správný životní styl.


Další informace o nemocech a zdraví najdete na webech Chlamydie a Štítná žláza.

Tlak krve v těhotenství

V těhotenství dochází k mnoha změnám, a to často i ke změně krevního tlaku. Může jít o těhotenskou hypotenzi, kterou způsobuje větší spotřeby krve v okolí plodu, nebo tlak na dolní dutou žílu, zvláště v poloze v leže. Některé ženy trpí naopak hypertenzí, která může způsobit problémy s cévami v dolních končetinách, křečové žíly apod. Je nutné, aby jakoukoliv komplikaci nastávající maminka konzultovala se svým gynekologem.

Shrnutí

Krevní tlak je pro každého jednotlivce velmi důležitý, pomáhá rozvádět okysličenou krev krevním řečištěm a tím udržovat organismus ve zdraví. Každý člověk by si měl své zdraví chránit, onemocněním předcházet a žít zdraví prospěšným životním stylem.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - INFO .


Diskuse (75 komentářů)

hanka2, (16. 07. 2010 16:33) Reagovat
Na krevní tlak, únavu a slabost může pomoci koenzymy. Zrevitalizuje naše tělo, aspoň tak mi to připadalo. Např. koenzym Q Max je dobrý. Myslím že je od farmaxu.
jozka, (30. 08. 2010 13:40) Reagovat
za tyden i dvakrat prevazne v noci je spatne a tlak mi vyskoci na 196/90/90 za deset minut mi rapidne klesne mam velke obavy ze se prida neco horsiho beru ctvrtku lokrenu a neurol nepomaha to lekari si nevi rady zadne vysetreni nedali prosim poradte dekuji
ivo, (12. 11. 2010 14:57) Reagovat
Mne výrazně pomohlo upravit tlak odkyselení organizmu. Jedna velmi dobrá rada zní: PŘEJDĚTE NA ZÁSADITOU STRAVU a rychle vyléčíte i mnohé jiné komplikace. Je vícero príma knih na toto téma. (Pryč s kyselostí! - je jedna z nich).Škoda, že nám tyto informace doktoři neprozradí.Pátrejte na netu, neb si musíme pomoci hlavně sami.
Pavla, (24. 10. 2012 07:55) Reagovat
Také jsem v poslední době několikrát slyšela o překyselenosti organismu, ale především ve spojitosti s hubnutím. že člověk, který má překyselený organismu hůře hubne. Pokud to funguje i na tlak, poradila bych to mamče. Ta ho má vyšší. Sice nevím, co si představit pod pojmeme zásaditá strava, ale zkusím se poohlédnout po netu i v knihovně. díky za radu.
Žaneta, (04. 12. 2012 15:06) Reagovat
Také jsem v poslední době slyšela hodně o to, že lidé mají často překyselený organismus. Dokonce s tím, že jsou doplňky, které to upraví. Přijde mi ale zbytečné vyhazovat takové peníze za doplňky, když (jestli jsem to správně pochopila) stačí upravit jídelníček.
jiří, (20. 11. 2010 21:13) Reagovat
nevidel jsem zbytecnejsi web, informacni hodnota je rovna 0
Dáša, (04. 09. 2012 07:51) Reagovat
Mě se tenhle web vcelku líbí. Jsou tu základní informace, které člověka nezahltí a neztratí se v nich.
Anna, (02. 02. 2011 16:50) Reagovat
je mi šestnáct, uz dlouhodobe pozoruji studené moncetiny apod. a mam velmi nizky tlak...97/55 ... mota se mi casto hlava a boli me cele telo. Nekdy mam pocit jakoby mi srdce popobehlo a casto citim silně tep až prakticky pod bránicí. Co s tim mam delat ? Mam se neceho obavat ?
Kamila, (05. 09. 2012 14:12) Reagovat
Pravděpodobně tyhle stavy souvisí s nízkým tlakem. U mnoho mladých lidí (myslím, že u drtivé většiny) se časem upraví. Pokud by vám to však narušovalo nějak den či jste s tím měla velké problémy, tak si raději k lékaři zajděte.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Krevní tlak.info
Kontakty